Корисна інформація

Аналізи на коронавірус у Полтаві: де здати тест і ціни.


Щодня полтавців цікавить питання, як можна здати аналіз на коронавірусну інфекцію. У такій ситуації опиняються перед поїздкою за кордон та перед операціями. Тож ми зібрали інформацію, що пропонують у Полтаві та скільки це коштує.

За показаннями пацієнта аналіз має призначити сімейний лікар. І ця послуга безкоштовна.

– У нас принципова позиція, щоб такі аналізи були безкоштовними. Ми робимо методом ПЛР та ІФА-тестуванням, – повідомила Вікторія Лоза, очільниця Департаменту охорони здоров’я Полтавської міської ради.

І приватні клініки Полтави, і центри первинної допомоги знають, як викликати бригаду для забору матеріалу в пацієнта, медики контактують між собою, співпраця налагоджена.
Нагадаємо, спосіб ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція.

– Це найточніший вид аналізів на коронавірус, оскільки швидкі тести не дають такої інформації: поки немає у крові людини антитіл до коронавірусу, експрес-тести не покажуть наявність інфекції. А ПЛР-дослідження дозволяють бачити ДНК вірусу, апаратура дає змогу побачити наявність самого вірусу у крові чи слизі з носа, – пояснювала Тетяна Котелевська, інфекціоністка, кандидатка медичних наук УМСА

Такі використовують у лабораторіях. Забір матеріалу в людини беруть переважно з носа.

Тести імуно-ферментного аналізу (ІФА-тести) на COVID-19 (забір крові з вени).
Імуно-ферментний аналіз – це вид аналізу, за допомогою якого виявляється комплекс «антиген – антитіло», який виробляється коли організм уражений вірусом. Цей комплекс утворюється завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G – то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

Використання ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульоване наказом МОЗ від 20.05.2020 № 1227 «Про затвердження змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19), повідомляє Центр громадського здоров’я.

Такі ІФА-тести дозволять розвантажити систему діагностування COVID-19 та підвищити її ефективність, однак для встановлення діагнозу залишається виключно результат ПЛР (лабораторна діагностика).

У пацієнтів з початком імунної реакції організму та виділення антитіл може знизитися контагіозність (заразність) вірусу.

Дослідження показують, що протягом 7 днів після появи симптомів у пацієнта, ПЛР тести давали позитивний результат практично в 100% випадків. Якщо пацієнт звернувся пізніше, показник дещо падає. Надалі чутливість методу ПЛР знижується.

Отже, безкоштовно можна пройти ПЛР-аналіз або ІФА за направленням сімейного лікаря, з яким укладена декларація чи лікарем за місцем проживання пацієнта (на період епідемії, якщо декларацію досі не уклали).

Але ж чимало містян хотіли б не чекати направлення лікаря, бригаду, а самостійно мати змогу перевіритись, хоч і за гроші.

В аптечній мережі Полтави є експрес-тести, коштують 300 гривень, вони для самостійного використання.


– Їхня ефективність низька, бо дають похибку 30%. Тоді коли треба вже лікувати пацієнта, вони не завжди покажуть наявність інфекції, бо тест дасть інформацію приблизно з 7-го дня зараження, – каже Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

Хоча інфекціоністи зазначають, що тести у світі активно використовують, та багато залежить від виробника: чимало країн повернули експрес-тести Китаю, бо ті були неякісні.

Кілька закладів міста пропонують різні види аналізів, що допоможуть діагностувати коронавірус.

Медичний центр «Мій лікар»: тут можна здати кров з пальця на імуноглобулін M і G, результат – через 10-15 хв. Це експрес-тест на Covid-19, виробництво США, вартість – 600 грн. Попередній запис.

Записатися можна за тел.: 0800 50 55 28, (098) 338-38-39, (099) 238-38-39.

Медичний центр «Медіон»: пропонує 3 види досліджень.

1. Виявлення РНК вірусу SARS-CoV-2(COVID-19) методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР), ціна – 2200 грн.

2. Коронавірус SARS-CoV-2 (COVID-19), антитіла IgG, IgA – 600 грн (він же ІФА).
3. Експрес-тест на коронавірус SARS-CoV-2 (COVID-19) визначення антитіл ІgG, ІgМ – 750 грн.
Забір тесту – за попереднім записом. Результати надаються в електронному вигляді на фірмовому бланку лабораторії CSD з електронним штрих-кодом. Результатів чекати кілька днів.

Можна записатися на тестування (онлайн) або телефоном гарячої лінії за телефоном: 0 800 509 003 (цілодобово).
Графік забору матеріалу: з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 14.00.

«Сімейна клініка на Європейській»:

ПЛР-аналізи – 1800 грн, та ІФА – 500 грн.

Записатись можна за телефоном: (095) 55-13-102.

Аналізи методом ПЛР виконують у Києві оскільки в області лише два апарати (у Полтаві та Кременчуці), які покривають потреби області, але з приватних закладів матеріал не беруть.

– Щодоби лабораторний центр МОЗ та лабораторія в Кременчуці можуть виконати 180-190 ПЛР-аналізів, більше фізично не можна, людей не вистачає, – пояснив Володимир Мохначов.
До речі, перед операціями із пацієнтів лікарі вимагають довідку, що людина не хвора на коронавірус. Направлення на такий аналіз має також дати сімейний лікар (терапевт), аналіз безкоштовний.

Однак пацієнти повідомляють, що іноді доводиться робити у приватних за гроші, бо варіантів немає, не хочуть чекати.

– У нас ПЛР-аналізи роблять нерідко, це переважно для виїзду за кордон, – пояснили у клініці на Європейській. – А от ІФА – перед плановими операціями. Ми також укладаємо декларації, маємо сімейних лікарів, але безкоштовно робити такі аналізи у нас змоги немає.

ЛДЦ «Медея»:
Аналіз крові на коронавірус методом ІФА, імуноглобуліни М, ціна – 300 грн.

Більше за номером: 099 608 7191.

Записуватися не треба. Забір крові до 17 години.

Карантин послабили, правила лишились
Послаблення карантину не скасовує правила, які розроблені заради зменшення інфікування COVID-19, нагадує Департамент охорони здоров’я та соціального розвитку Полтавської міськради.
– Під час походів у магазини та інших публічних місцях, тримайтеся на відстані не менше метра від оточуючих і, за можливості, не торкайтеся руками до очей, рота, носа. Під час кашлю, чхання або розмови, з носа або рота людини виділяються дрібні краплі, які можуть містити вірус. Перебуваючи занадто близько, ви можете вдихнути ці краплі і заразитися, якщо людина хвора COVID-19.
– Після повернення з магазину, а також після розбору принесених покупок ретельно мийте руки теплою водою з милом протягом 20–40 секунд.
– За можливістю, не чіпайте очі, ніс і рот немитими руками. Ми торкаємося руками до багатьох поверхонь і вірус може потрапити на руки. Брудними руками ми можемо перенести вірус на слизові оболонки очей, носа або роту. Звідти він здатний потрапити в організм і викликати інфекцію. Саме тому універсальна порада про миття рук така важлива. Якщо все ж таки необхідно доторкнутися до обличчя, використовуйте чисту серветку, яку після використання слід викинути у сміттєвий контейнер.
– Дотримуйтеся правил респіраторної гігієни дихання та кашлю. Під час кашлю чи чхання прикривайте рот або ніс згином ліктя або серветкою. Використану серветку слід викинути і вимити руки.
– Самоізолюйтеся до одужання, навіть якщо у вас легкі симптоми ГРВІ. Попросіть кого-небудь доставляти вам продукти до дверей квартири. Якщо вам необхідно вийти з дому, одягайте маску. Такі заходи допоможуть захистити ваше оточення від COVID-19 та інших вірусних захворювань.
– Якщо у вас підвищилася температура, з’явилися кашель і утруднене дихання, подзвоніть до сімейного лікаря. Звернення до лікаря по телефону дозволить йому, за необхідності, оперативно направити вас до спеціалізованого лікувального закладу.
Фізична дистанція, правила респіраторної й особистої гігієни, самоізоляція — ті, заходи, яких потрібно дотримуватися всім.

ДІАГНОСТИКА ГРИПУ ЗА 10 ХВ., АБО СУЧАСНІ ЕКСПРЕС ТЕСТИ В УКРАЇНІ.

Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

Грип – гостре інфекційне захворювання. Джерело інфекції – хвора людина. Передача інфекції відбувається, головним чином, повітряно-крапельним шляхом.

Так, за даними Центру грипу та ГРВІ ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», за минулий епідсезон в Україні було зареєстровано 5,8 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ. Діагностовано 733 випадки тяжкої гострої респіраторної інфекції (далі – ТГРІ), із них 391 з летальним результатом, в тому числі 5 дітей віком до 17 років. Серед померлих дорослих найбільше випадків ТГРІ приходиться на вікову групу 30-64 років – 83,9%, по гендерному складу: чоловіки становлять 55,2%, жінки – 44,8%, із них 2 вагітні. Всі померлі не мали щеплень від вірусу грипу.

Як повідомляє ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», у деяких містах та районах спостерігається ріст захворюваності з досягненням показників, які значно перевищують характерні для даного періоду року.

Як захистити себе від грипу?

Основним заходом специфічної профілактики є щеплення, яке здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає ведучому штаму і містить, зазвичай, антигени зразу трьох штамів вірусу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ.

Вакцинація особливо рекомендована групам ризику – дітям до 5 років (особливо до 2 років), які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання, людям похилого віку з хронічними захворюваннями, вчителям, працівникам сфери обслуговування. Також до групи ризику входять вагітні жінки, хворі на цукровий діабет, люди з надмірною вагою.

На жаль існують протипоказання щодо проведення щеплень проти грипу:

– алергічна реакція на попередні вакцини;
– алергія на курячий білок, що входить до складу вакцини;
– астма;
– серцева недостатність, гіпертонічна хвороба (II і III стадій);
– хвороби нирок і надниркових залоз;
– хвороби нервової системи;
– хронічні хвороби легенів і верхніх дихальних шляхів;
– хвороби ендокринної системи;
– хвороби крові;
– щеплення проти грипу протипоказане дітям менше 6 місяців.

Як же бути людям, яким протипоказане щеплення?

Якщо людина, особливо з групи ризику, не мала змоги зробити щеплення, то при перших симптомах потрібно визначити чи це є вірус гриппу. Типові симптоми грипу: різкий підйом температури до 38-40оС; лихоманка; слабкість; біль у м’язах, суглобах, животі, очах. Для того щоб визначити вірус потрібні лабораторні методи діагностики, які недоступні в домашніх умовах. Але, існує тест для виявлення вірусу грипа, яким можна скористатися в цьому випадку. Пік активності виділення вірусу припадає на перші 48-72 години захворювання, тому проводити тест необхідно в цей період. Сучасний експрес-тест (Cito Test Influenza A+B, виробник Сertest Віоtec S. L., Іспанія), продається в аптеках і є досить простий у використанні в домашніх умовах. Для теста використовується мазок з носа. Через 10 хвилин після внесеня зразку матеріала у лунку тест-касети, з’являється результат у вигляді смужок різного кольору на панелі тесту.

Нагадуємо, що грип особливо небезпечний своїми ускладненнями, що може призвести до госпіталізації. А тому, якщо результат експрес-тесту був позитивний, не варто займатися самолікуванням, потрібно одразу звернутися за допомогою до лікаря. Серед померлих від ускладнень грипу 62,9% осіб із груп ризику, в 52,4% – це люди з серцево-судинною патологією, в 10,0% – ожиріння, в 5,9% – діабет.

Якщо ви виявили в себе ознаки хвороби і підтвердили вірус грипу за допомогою експрес теста :
– залишайтесь вдома, дотримуючись постільного режиму та негайно викличте сімейного лікаря;
– відпочивайте та вживайте багато теплої рідини;
– часто провітрюйте приміщення;
– вдягніть медичну маску та міняйте її кожні 2 години;
– намагайтесь зменшити кількість контактів з оточуючими вас людьми;
– виділіть собі окремий посуд.

Не можна переносити грип на ногах! Хворий повинен дотримуватися постільного режиму і виконувати призначення лікаря. У важких випадках людину, яка захворіла на грип, направляють до лікарні. Тим, хто доглядає за хворими, потрібно захищати рот і ніс марлевою пов’язкою, старанно мити руки з милом.