Корисна інформація

ДІАГНОСТИКА ГРИПУ ЗА 10 ХВ., АБО СУЧАСНІ ЕКСПРЕС ТЕСТИ В УКРАЇНІ.

Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

Грип – гостре інфекційне захворювання. Джерело інфекції – хвора людина. Передача інфекції відбувається, головним чином, повітряно-крапельним шляхом.

Так, за даними Центру грипу та ГРВІ ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», за минулий епідсезон в Україні було зареєстровано 5,8 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ. Діагностовано 733 випадки тяжкої гострої респіраторної інфекції (далі – ТГРІ), із них 391 з летальним результатом, в тому числі 5 дітей віком до 17 років. Серед померлих дорослих найбільше випадків ТГРІ приходиться на вікову групу 30-64 років – 83,9%, по гендерному складу: чоловіки становлять 55,2%, жінки – 44,8%, із них 2 вагітні. Всі померлі не мали щеплень від вірусу грипу.

Як повідомляє ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», у деяких містах та районах спостерігається ріст захворюваності з досягненням показників, які значно перевищують характерні для даного періоду року.

Як захистити себе від грипу?

Основним заходом специфічної профілактики є щеплення, яке здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає ведучому штаму і містить, зазвичай, антигени зразу трьох штамів вірусу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ.

Вакцинація особливо рекомендована групам ризику – дітям до 5 років (особливо до 2 років), які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання, людям похилого віку з хронічними захворюваннями, вчителям, працівникам сфери обслуговування. Також до групи ризику входять вагітні жінки, хворі на цукровий діабет, люди з надмірною вагою.

На жаль існують протипоказання щодо проведення щеплень проти грипу:

– алергічна реакція на попередні вакцини;
– алергія на курячий білок, що входить до складу вакцини;
– астма;
– серцева недостатність, гіпертонічна хвороба (II і III стадій);
– хвороби нирок і надниркових залоз;
– хвороби нервової системи;
– хронічні хвороби легенів і верхніх дихальних шляхів;
– хвороби ендокринної системи;
– хвороби крові;
– щеплення проти грипу протипоказане дітям менше 6 місяців.

Як же бути людям, яким протипоказане щеплення?

Якщо людина, особливо з групи ризику, не мала змоги зробити щеплення, то при перших симптомах потрібно визначити чи це є вірус гриппу. Типові симптоми грипу: різкий підйом температури до 38-40оС; лихоманка; слабкість; біль у м’язах, суглобах, животі, очах. Для того щоб визначити вірус потрібні лабораторні методи діагностики, які недоступні в домашніх умовах. Але, існує тест для виявлення вірусу грипа, яким можна скористатися в цьому випадку. Пік активності виділення вірусу припадає на перші 48-72 години захворювання, тому проводити тест необхідно в цей період. Сучасний експрес-тест (Cito Test Influenza A+B, виробник Сertest Віоtec S. L., Іспанія), продається в аптеках і є досить простий у використанні в домашніх умовах. Для теста використовується мазок з носа. Через 10 хвилин після внесеня зразку матеріала у лунку тест-касети, з’являється результат у вигляді смужок різного кольору на панелі тесту.

Нагадуємо, що грип особливо небезпечний своїми ускладненнями, що може призвести до госпіталізації. А тому, якщо результат експрес-тесту був позитивний, не варто займатися самолікуванням, потрібно одразу звернутися за допомогою до лікаря. Серед померлих від ускладнень грипу 62,9% осіб із груп ризику, в 52,4% – це люди з серцево-судинною патологією, в 10,0% – ожиріння, в 5,9% – діабет.

Якщо ви виявили в себе ознаки хвороби і підтвердили вірус грипу за допомогою експрес теста :
– залишайтесь вдома, дотримуючись постільного режиму та негайно викличте сімейного лікаря;
– відпочивайте та вживайте багато теплої рідини;
– часто провітрюйте приміщення;
– вдягніть медичну маску та міняйте її кожні 2 години;
– намагайтесь зменшити кількість контактів з оточуючими вас людьми;
– виділіть собі окремий посуд.

Не можна переносити грип на ногах! Хворий повинен дотримуватися постільного режиму і виконувати призначення лікаря. У важких випадках людину, яка захворіла на грип, направляють до лікарні. Тим, хто доглядає за хворими, потрібно захищати рот і ніс марлевою пов’язкою, старанно мити руки з милом.